NEBEZPĚČÍ KOLEM NÁS

Jaká je příčina většiny zdravotních problémů? Stres! Činitel, který dokáže dysregulovat jakýkoliv tělesný systém. A rozhodně nejde jen o ten psychický, který si asi většina z nás s tímto slovem spojuje. Jako stres na naše tělo totiž působí spousta věcí z okolního prostředí. Například nekvalitní jídlo a voda, nedostatek kvalitního spánku a slunce, podvýživa, nedostatek nebo nadbytek pohybu, nekvalitní drogerie, kouření a také alkohol.

Všechny tyto stresory společně plní jeden pomyslný stresový zásobník. A jak říká jedno české přísloví – tak dlouho se chodí s džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. Omezit oblíbenou sladkou nebo smaženou pochoutku, skleničku nebo cigarety může být někdy opravdu těžké. Většinou nám totiž pomáhají uvolnit napětí, uzemnit se... jsou zkrátka zdrojem rychlého potěšení. To je ale jen krátkodobé a my se za chvíli cítíme opět nepříjemně. Potřebujeme další dávku, čímž vzniká začarovaný kruh, který kousek po kousku ukrajuje z našeho zdraví.

Všichni máme geny pro většinu civilizačních onemocnění, které dnes trápí naši společnost. Schválně se zamyslete, jaká je vaše rodinná anamnéza a k čemu konkrétně máte predispozice. Tyto a další geny jsou většinu života naštěstí vypnuté, ale pokud jednou přesáhneme onu únosnou mez, dojde k jejich aktivaci. Právě proto je tak nesmírně důležitá prevence. Ale ruku na srdce, kolik z nás se jí opravdu věnuje? Proto často začínáme řešit problémy až ve chvíli, kdy už může být pozdě. To byl i můj případ. Přitom obyčejné krevní testy by mi tentokrát ušetřily opravdu hodně starostí. Takže si na sebe a své zdraví udělejme čas. Věnujme pozornost signálům, které nám tělo dává, protože nemoci nechodí po horách, ale po lidech.

Věda, která se zabývá působení životního stylu a prostředí na vznik onemocnění, se nazývá epigenetika. Z výzkumů v této oblasti vyplývá, že kardiovaskulární choroby nebo třeba rakovina nejsou žádná genetická loterie. Náš osud máme z velké části ve svých rukou a stejně, jako si nevhodným chováním můžeme nemoc způsobit, můžeme ji správnými kroky a změnou životního stylu zase zvrátit. Samozřejmě za předpokladu, že potřebné změny uděláme včas a budou dlouhodobě udržitelné, protože zdraví není sprint, ale projekt na celý život.

Trvalo mi poměrně dlouho, než jsem to sám pochopil. Celé dětství jsem měl nadváhu (někdy až obezitu) a velmi jsem se za své tělo styděl. V prváku na gymplu jsem s tím ale začal bojovat. A to doslova. Pustil jsem se do různých nesmyslných diet, náročných tréninků apod. Možná tento druh “boje” také znáte. Chtěl jsem konečně dosáhnout hezké postavy, ale ke svému tělu jsem přistupoval jako k nepříteli, kterého musím zdolat, misto toho, aby to byl můj spojenec. A když se k tomu přidalo ještě velké množství dlouhodobého psychického stresu z práce a osobního života, není se čemu divit, že mi moje tělo ve 26ti letech vypovědělo službu a já se vyslechl diagnózu neplodnosti, která mi naprosto změnila život. 

Naštěstí jsem se z toho dostal a to bez jediného prášku Pochopil jsem totiž fungování a potřeby mého těla i mysli a začal s nimi žít ve větším souladu. Cítím se lépe než kdy dřív a hezká postava je pouze vedlejší efekt a příjemný bonus. Přál bych to zažít každému, a také proto vznikl tento projekt.

Ať už chcete zhubnout, mít více energie, pevnou imunitu, méně stresu, tělo bez bolesti nebo vybalancovanější život, všechno je to výsledkem optimálně fungujícího těla a správných pravidelných návyků. Proto, prosím, už žádná rychlá a „zázračná“ řešení. Vyhněme se nesmyslným zákazům, dietám a jiným extrémům, protože všechny extrémy jsou špatné a vytváří další stresovou nálož, která nás připravuje o naše zdraví i životní rovnováhu.

TIP

Pokuste se omezit následující věci, které vaše tělo zatěžují a mohou způsobovat závislosti, což má negativní vliv také na vaši psychickou pohodu.

  • zpracované potraviny (cukr a jiné sladkosti, polotovary, fast food apod.)
  • slazené a alkoholické nápoje
  • užívání cigaret a jiných tabákových výrobků