NAŠE NEJCENNĚJŠÍ BOHATSTVÍ

Dnešní doba je opravdu náročná a má na nás ohromný vliv. Rychlost, výkon, perfekcionismus a další vysoké nároky. Chceme být úspěšní v práci, dobře vypadat, mít spokojenou rodinu, vlastní bydlení, auto a mnoho dalšího. Je to ale to, po čem opravdu toužíme? To, co je pro nás v životě skutečně důležité? A jaká je cena, kterou za to platíme? 

20 let je rozdíl mezi délkou dožití a aktivním životem, během kterého nás neomezuje nějaký zdravotní problém. Rozmach civilizačních onemocnění je dnes ovšem opravdu ohromný. Pro mě jako mladého člověka to bylo velmi vzdálené téma. Pak se mě to ale začalo týkat. Onemocněli totiž moji nejbližší a na dlouhé roky to poznamenalo fungování celé rodiny, protože životy mých prarodičů už nikdy nebyly jako dřív. Změnily se v přežívání ve zhuntované tělesné schránce, ze které není úniku. A kvalita života i radost úplně zmizely. Byli odkázáni na péči ostatních a postupně se vytrácela i vůle bojovat tuhle bitvu proti diagnóze, kterou už stejně nejde zvrátit.

 „Lidé obětují zdraví, aby vydělali peníze, potom obětují peníze, aby znovu získali zdraví. Tolik se znepokojují budoucností, že si neužívají přítomnost. A žijí tak, jako by nikdy neměli zemřít, a nakonec zemřou, aniž by předtím žili.“

Dalajláma

Všechno to začíná poměrně nenápadně. Nadváha, zvýšený cholesterol, tlak nebo třeba krevní cukr. Tyto a další tělesné signály fungují jako předvoj nemoci a mají nás upozornit, že je něco v nerovnováze, že bychom měli podniknout kroky pro její obnovení. My ale tyto výstražné kontrolky většinou ignorujeme. Únavu, bolest a další bereme jako normální stav, se kterým jsme se naučili žít. Vezmeme si prášek, který tu svítící kontrolku na chvíli utiší. To ale normální není! Nerovnováha a s ní spojené problémy se pak začnou stupňovat a končí daleko hůř. Jak? Infarkt, mrtvice a rakovina jsou příčinou 75 % úmrtí u nás...

 TIP

Otestujte si své zdraví. Zaznamenali jste v posledních 6 měsících některý z těchto tělesných signálů?

  • bolest (např. záda, krk, hlava, zápěstí, břišní dutina nebo jiná oblast) 
  • problémy se zažíváním (např. zácpa, průjem, plynatost, pálení žáhy) 
  • psychické problémy (např. změny nálad, úzkost, strach, deprese) 
  • únava a nedostatek energie ráno nebo během dne 
  • oslabená imunita (např. časté nachlazení, alergie, záněty apod.)
  • nadváha nebo změna hmotnosti (např. přibírání nebo naopak hubnutí)
  • sexuální život (např. nedostatek touhy, nepravidelná menstruace, absence ranní erekce)
  • snížená kvalita kůže, nehtů, vlasů (nebo jejich vypadávání)
  • zvýšený tep nebo dýchací potíže 

V našem těle souvisí všechno se vším, jednotlivé systémy se vzájemně ovlivňují a nejde se zaměřit na jednu nebo dvě oblasti. Jedinou možnou cestou je komplexní přístup, který bere v úvahu všechny aspekty našeho života od životosprávy přes psychiku a stres až po prostředí, ve kterém žijeme. Zkusme proto našemu tělu více naslouchat, pečovat o něj žít s ním ve větším souladu, protože nám ho nikdo nevymění a budeme v něm muset strávit celý náš život. Nechci tady zarputile tvrdit, že je zdraví vším. Bez něj je ale všechno ničím. Věřte mi, zjistil jsem to na vlastní kůži.